Dnia 11 marca 2023 roku w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Legionowie gościliśmy przedstawiciela firmy Rosenbauer, który zaprezentował system do gaszenia akumulatorów trakcyjnych samochodów elektrycznych pod nazwą Rosenbauer BES (Battery Extinguishing System). Na prezentację i szkolenie zostały zaproszone wszystkie jednostki z powiatu legionowskiego.

Podczas prezentacji firma Rosenbauer odpowiedziała na wszelkie zadane przez nas pytania, a na szkoleniu mogliśmy obejrzeć i osobiście uruchomić Rosenbauer BES. Działanie systemu polega na przebiciu obudowy baterii specjalną lancą gaśniczą oraz wprowadzeniu wody do wnętrza baterii. System wsuwany jest ręcznie pod płytę podłogową samochodu i sterowany z odległości nawet 8 metrów, dzięki zdalnemu uruchamianiu przez sterownik pneumatyczny. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo oraz znacząco ogranicza ekspozycję strażaka na emisję promieniowania termicznego. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym jednostkom oraz firmie Rosenbauer za poświęcony nam czas oraz prezentację najnowszego rozwiązania!