W sobotę (16.05), obchodziliśmy Powiatowy Dzień Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji strażaków w kościele Św. Jana Kantego w Legionowie. Wierni modlili się zarówno za żyjących jak i zmarłych strażaków. Dziękowali za udane akcje ratowniczo–gaśnicze oraz możliwości pozyskiwania nowego sprzętu.

Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz pod halę Arena Legionowo pocztów sztandarowych, pododdziału funkcjonariuszy i druhów, a także przybyłych gości przy akompaniamencie muzycznym orkiestry dętej z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chotomowie.

Apel rozpoczął się wzniesieniem flagi Rzeczypospolitej Polskiej przez poczet flagowy przy pomocy drabiny mechanicznej Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonnie. Podczas apelu wręczono awanse i odznaczenia zarówno strażakom zawodowym jak i ochotnikom oraz ludności cywilnej. Wręczono także strażakom nagrody rzeczowe.

Po apelu nadszedł czas na festyn „Strażacy Dzieciom”, podczas którego można było posilić się smaczną grochówką, zwiedzić wozy bojowe, obejrzeć kolekcję modeli samochodów i hełmów strażackich. Można było również ugasić Wioskę Smerfów, przejść komorę dymową w aparacie ochrony dróg oddechowych, spróbować swoich sił w wspinaczce alpinistycznej po skrzynkach oraz wziąć udział w sztafecie.

Oprócz atrakcji dla najmłodszych przygotowaliśmy również nowoczesnego fantoma do udzielania pierwszej pomocy, wyposażenie strażaka „kiedyś i dziś”, metody gaszenia gaśnicą zarówno komory silnika jak i zbiornika z łatwopalną cieczą. Przygotowaliśmy również pokaz z użyciem skokochronu, kamery termowizyjnej oraz ratownictwa technicznego.