W sobotę (11.02) na terenie bazy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Południowym odbyły się powiatowe ćwiczenia ratownictwa wodno-lodowego – „Zegrze 2017”.

Podczas odprawy sprawdzono wyposażenie przybyłych jednostek, omówiono cele i założenia ćwiczeń, dokonano podziału na grupy, a także omówiono zasady postępowania ratowniczego w przypadku hipotermii. Część praktyczna obejmowała ćwiczenia różnych wariantów podejścia oraz podejmowania osób poszkodowanych, pod którymi załamał się lód. Jednostki, które nie posiadały specjalistycznego sprzętu poznawały możliwości wykorzystania podstawowego wyposażenia w ratownictwie wodno-lodowym. Kolejnym elementem praktycznym był samochód osobowy, który dachował na lodzie. Działania polegały na ewakuowaniu z pojazdu osoby poszkodowanej do strefy bezpiecznej, gdzie udzielono jej pierwszej pomocy. Następnie zabezpieczono miejsce zdarzenia, a także zabezpieczono substancje przed dostaniem się do akwenu Jeziora Zegrzyńskiego. Ostatecznie wydobyto samochód na brzeg.

W ćwiczeniach wzięły udział jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu legionowskiego, Wojskowa Straż Pożarna Zegrze, JRG 1 Warszawa oraz SGSP. Na miejsce przyjechała również Telewizja Polska, a materiał ukazał się w Kurierze Mazowieckim: